منوی کافی شاپ بخش سوم

اسموتی

نوشیدنی های بر پایه مرکبات و گیاهان :

نوشیدنی های سرد در کافی شاپ ها معمولا بر پایه شیر و لبنیات و یا مرکبات و میوه ها هستند، در این بش به بررسی بعضی از نوشیدنی های سرد بر پایه میوه و مرکبات میپردازیم :

آبمیوه :

آبمیوه ها عصاره میوه ها و گیاهان هستند و به صورت تکی و یا ترکیبی در کافه ها ممکن است سرو شود ، آبمیوه ها بعد از آبگیری باید بلافاصه مصرف شوند ، در غیر اینصورت امکان اکسید شدن آنها بالا میرود و خاصیت خود را از دست می دهند و در مواردی حتی مضرر می شوند. آبمیوه همانطور که از نامش پیداست ، مایع آبکی استخراج شده از هر میوه یا گیاه است و هیچ گونه بافتی در آن نباید یافت شود.البته در بعضی آبمیوه ها اصطلاحا پالپ یا تکه های میوه نیز یافت می شود. آب میوه خواص درمانی بسیاری دارد و بدون نیاز به هضم زیاد جذب بدن میشود ؛ اما مصرف بیش از حد آبمیوه ها باعث بروز مشکلات مختلف میگردد، از جمله بعضی از آبمیوه ها باعث ایجاد سنگ کلیه و یا رسوب های بافتی میشوند.

اسموتی :

اسموتی ها ترکیب میوه ها ، آبمیوه ها ، میوه و گیاهان یخ زده و گاها سیروپ ها و مغز های خوراکی گوناگون و شیرین کننده ها با یکدیگر هستند. اسموتی ها به دلیل وجود بافت میوه غلظت بیشتری نسبت به آبمیوه ها دارند و معمولا زمانی را در معده جهت هضم شدن نیاز دارند . اسموتی ها را میتوان جرعه جرعه نوشید و درصد اکسید شدن آنها کمتر است. به طور کلی اسموتی میوه ها و گیاهانی هستند که در دستگاه زده شده اند و به جای ساختار بافتی میوه ای ، بافت نرم شده ای هستند که طعم جدیدی دارند. اسموتی ها در فصل های گرم به خصوص اگر با یخ ترکیب شده باشند بسیار دلچسب هستند.

آبمیوه

کوکتل :

به ترکیب بیشتر از دو نوشیدنی کوکتل گفته می شود ، مشهور ترین کوکتل هایی که در ایران سرو میشوند موهیتو و پینیالاکوداست. البته این نوشیدنی ها به همراه الکل در کشور های دیگر می توانند سرو شوند، نکتهدیگر اینکه در ایران به دلایل مختلف حتی از آب گازدار برای سرو موهیتو استفاده نمیشود . این بدین معناست که موهیتو تا حد زیادی در ایران هویتی کاملا مستقل به خود گرفته است. ساده ترین کوکتل ها ترکیبی از آب گازدار به عنوان نوشیدنی اول و آب میوه به عنوان نوشیدنی دوم هستند به عنوان مثال موهیتو تشکیل شده است از : آب گازدار ، برگه های نعنا ، آبلیمو و موارد بیشتر که مطابق با سلیقه و دلخواه مشتریان سرو می شود.

دتاکس :

دتاکس در لغت به معنای ضد سم است . اگر در یک کافه شما دتاکس سفارش دهید میبینید که یک ظرف شیشه ای آب یا آب گاز دار به همراه تکه های خرد شده از میوه و سبزیجات را برای شما سرو خواهند کرد. البته این تکه ها بیش از ۲۴ ساعت باید در آب قرار گیرند تا مواد آنتی اکسیدان آنها در آب رها شود و پس از نوشیدن به بدن شم منتقل شوند. دتاکس ها را به دلیل خنثی کردن رادیکال های آزاد بدن که منجر به سرطان و بیماری های گوناگون میشوند به این اسم نامیده اند.

برای آشنایی با صنعت رستوران و کافه داری با مجله رستوران همراه باشید.

آبمیوه

فست فود