مجلسه رستورانی

پلاگین نویسی به چه صورت است

در حدود ۳۷ درصد سایت ها در کل جهان از وردپرس برای طراحی استفاده نموده اند.ما در کلاس های آموزش طراحی وب سایت همواره به موضوع طراحی سایت با وردپرس میپردازیم که چگونه میتوان یک سایت را به سادگی طراحی نمود و طرز استفاده از وردپرس و پلاگین های آن را به دانشجویان آموزش میدهیم.
همانطور که میدانید وردپرس یک CMS آماده است که توسط آن میتوانید هرگونه سایتی اعم از یک سایت ساده مانند وبلاگ و یا سایتی جامع و شرکتی که از امکاناتی چون فروشگاه آنلاین برخوردار است را طراحی نمایید .اما در برخی موارد ممکن است بخواهید امکاناتی را به سایتتان اضافه نمایید که از پایه در وردپرس موجود نیست که باید از پلاگین ها استفاده کنیم و در این مقاله می خواهیم پیرامون این موضوع صحبت کنیم که در وردپرس چگونه باید پلاگین بنویسیم.

در حال حاضر بیش از ۵۱ هزار پلاگین مختلف برای افزودن امکانات اضافی بر روی سایت های وردپرسی وجود دارد.این حجم از پلاگین حاکی از میزان محبوبیت وردپرس در بین طراحان سایت است.
در این مقاله قصد پرداختن به موضوع افزونه نویسی را داریم .اما پیش از آن ساختار پلاگین و چگونگی کارکرد یک پلاگین را بطور مختصر بیان میکنیم.معمولا هر پلاگینی که بخواهید قبلا توسط برنامه نویسی نوشته شده است و شما باید آن را خریداری کنید و یا اینکه دانلود و فارسی کنید اما گاهی هم ممکن است بخواهیم پلاگین بنویسیم و یا پلاگین اختصاصی خود را داشته باشیم

مکررا به دانشجویان توصیح داده ایم که از پلاگین های نال شده استفاده نکنند.

کلاس آموزش asp.net

چگونه پلاگین بنویسیم

نصب تمامی پلاگین ها در دایرکتوری صورت میپذیرد.برخی از پلاگین نویسان ،از یک پوشه pho بدین منظور استفاده میکنند ارجح این است که برای پلاگین های جدید پوشه جدید ایجاد نماییم و افزونه های خود را داخل آن ها ذخیره نماییم.پس وقتی شما می خواهید بدانید که چگونه پلاگین بنویسیم ، باید به این موضوعات نیز دقت کنید چرا که عدم توجه به این موضوعات باعث می شود پلاگین شما استاندارد نباشد

دوره آموزش php

به منظور بهره برداری از پلاگین ها میبایست آن ها را در فولدر wp-content/plugin آپلود نموده باشید.پس از آن لازم است تا پلاگین را به حالت فعال دراورید تا قسمتی از کد شما را بر روی هر صفحه بارگذاری نماید .
نکته : دقت نمایید استفاده بیش از حد از پلاگین ها ،سرعت سایت شما را با کاهش مواجه خواهد کرد.

اما اگر بخواهیم یک پلاگین جدید را از ابتدا طراحی نماییم باید به چه شکلی رفتار نماییم.؟در ادامه بدین مورد خواهیم پرداخت…

نامگذاری فایل پلاگین
برای ایجاد یک افزونه جدید ،مانند دیگر پلاگین ها می بایست ،نام اصلی پلاگین ووکامرسی شما ،از نام پلاگین و نامی که برای فولدر انتخاب میکنید تبعیت کند.بعنوان مثال اگر نام فولدری که پلگین داخل آن است را test-plugin انتخاب کرده اید ،نام فایل اصلی پلاگین test-plugin.php خواهد بود.

پلاگین text domain
به منظور بومی ساختن یک پلاگین از text domain استفاده میشود.در اینجا نیز میبایست نام text domain از نام فولدر آن تبعیت کند.

بومی ساختن پلاگین
همانطور که میدانید ،زبان اصلی وردپرس ،انگلیسی است .بنابراین میبایست تمامی رشته هایی که درون افزونه ها درج میشود ،به زبان انگلیسی باشد.این قانون حتی اگر افزونه شما به زبان فارسی باشد نیز پابرجاست.در این زمان باید افزونه را به زبان انگلیسی طراحی نمایید و سپس با روش ترجمه استاندارد ،فایل های ترجمه به زبان دلخواهتان را به آن اضافه نمایید .مثلا fa_IR.mo و …

آموزشگاه اکسل

پیروی از استانداردهای کد نویسی

در هسته وردپرس کدهای php قرار دارند.بنابراین برای طراحی پلاگین لازم است تا با زبان PHP آشنا باشید.برای طراحی پلاگین بهتر است کدها را استاندارد بنویسیم.استاندارد نویسی کد به معنی رعایت مواردی چون حفظ تو رفتگی و فاصله ها ،تگ های کوتاه php ،شرط های Yoda ،استانداردهای نامگذاری و … است.استاندارد نویسی موجب میشود تا کدهای شما توسط دیگر توسعه دهندگان ،خوانایی بیشتر ،درک و در صورت نیاز به توسعه ،با سرعت بالاتری نسبت به این کار اقدام گردد.

ذخیره اطلاعات در استفاده از آن ها در دیتابیس

سعی نمایید تا حد ممکن از ایجاد جداول جداگانه در دیتابیس بپرهیزید.بهتر است تا جایی که ممکن است از post type ها ،taxonomy و تنظیمات وردپرس برای براورده نمودن نیازهایتان استفاده نمایید.
میتوانید برای ذخیره نمودن اطلاعات از راهنمای زیر استفاده نمایید:
• در صورتیکه اطلاعات شما دائمی هستند اما همیشه موجود نیستند ،از کش استفاده نمایید .
• اگر اطلاعات همیشه موجود نیستند ،بعنوان مثال منقضی میشوند ،از transient استفاده نمایید.
• اگر اطلاعاتتان دائمی است و مجبور هستید همواره آن ها را تامین نمایید و همیشه باید موجود باشند ،از جداول تنظیمات وردپرس یعنی wp-options استفاده نمایید.
• اگر از اطلاعات برای مرتب سازی امور دیگری استفاده میکننید از taxonomy استفاده نمایید.
• اگر اطلاعاتتان ذاتا نامحدود است ،باید از post typeها استفاده نمایید.
نکته : برای نوشتن لاگ در یک فایل ،از کلاس WC_Logger استفاده نمایید.

آموزشگاه آی سی دی ال در شرق تهران

جلوگیری از نشت اطلاعات

جلوگیری از هک یعنی کاری کنیم که اگر اطلاعاتمان در دسترس افراد قرار گرفت هک نشویم.

بنابراین برای جلوگیری این مسئله، میبایست کد زیر را به ابتدای فایل های PHP خود اضافه کنید :
if ( ! defined( ‘ABSPATH’ ) )
{ exit; // Exit if accessed directly }

روش پلاگین نویسی برای وردپرس

فایل readme بسازید

تمامی افزونه ها ملزم به داشتن یک فایل readme هستند.
یک نمونه از فایل readme استاندارد در افزونه ووکامرسی میتواند بشکل زیر باشد:
Plugin Name
Contributors: (this should be a list of wordpress.org userid’s)
Tags: comments, spam
Requires at least: 4.0.1
Tested up to: 4.3
Stable tag: 4.3
License: GPLv3 or later License
URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html
WC requires at least: 2.2
WC tested up to: 2.3

دوره آموزشی تری دی مکس

اطلاعات افزونه

تمامی افزونه ها ملزم به در بر داشتن اطلاعاتی چون نام افزونه ،آدرس افزونه ،توضیحات ،نام نویسنده ،آدرس نویسنده (url) و … هستند.این اطلاعات را میتوانید مانند قطعه کد زیر به فایل اصلیتان اضافه نمایید:
/**
* Plugin Name: bigtheme Woo Commerce Extension
* Plugin URI: https://bigtheme.ir/?p=4955
* Description: Your extension’s description text.
* Version: 1.0.0
* Author: bigtheme
* Author URI: https://bigtheme.ir/
* Text Domain: bigtheme-woocommerce-extension
* Domain Path: /languages
*
* Copyright: © ۲۰۰۹-۲۰۱۵ WooCommerce.
* License: GNU General Public License v3.0
* License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html
*/

دوره آموزشی رویت

درج توضیحات در کد (COMMENT)

تمامی توابعی که در افزونه خود استفاده نموده اید لازم است تا دارای توضیحات باشند .این توضیحات به افرادی که میخواهند پلاگین شما را توسعه دهند و یا به رفع باگ های آن شما را همراهی کنند ،کمک میکند.

ازمودن پلاگین

در زمانی که قصد توسعه پلاگینی را دارید لازم است تا آن را با حالت دیباگ در وردپرس فعال نمایید .در این حالت تمامی مشکلات و هشدارهایی که در صورت وجود ایراد در افزونه شما وجود دارد ،پیش از مرحله PRODUCTION قابل مشاهده خواهد بود و این فرضت را دارید تا یش از ورود به مرحله اجرا آن ها را برطرف نمایید.

جدا نمودن منطق از ظاهر برنامه

تا حد ممکن سعی نمایید تا ظاهر برنامه خود را از منطق آن جدا نمایید.چنین امری به شما کمک میکند تا برنامه نویسی قابل درک تری داشته باشید و توسعه ،ویرایش و انجام سایر عملیات را بر روی پلاگین تسریع میکند.

کلاس تخصصی آموزش اتوکد

ذخیره نمودن لاگ اطلاعات
شاید برای رفع اشکلات برنامه نویسی بخواهید سابقه لاگ
پلاگین را در جایی بصورت ذخیره داشته باشید تا در آینده بتوانبد به آن دسترسی داشته باشید.این موضوع مستلزم دو مورد است :
۱٫ از کاربر اجازه داشته باشید تا اطلاعات دیباگ سیستمش را ذخیره نمایید.
۲٫ برای این منظور از عمل کلاس WC_Logger استفاده نمایید تا اطلاعات برای خود کاربر نیز در صفحه وضعیت سیستم قابل دسترس باشد.

نتیجه گیری
در صورتیکه به تازگی به دنیای افزونه نویسی وارد شده باشید ،این مقاله نکات مفیدی را برایتان ذکر نمود.
اما برای پیشرفت بیشتر در توسعه پلاگین ها باید تا جای ممکن سورس پلاگین های دیگر را بررسی نمایید.تبحر در پلاگین نویسی نیاز به کسب تجربه دارد پس تا جایی که میتوانید ،پس از اموزش ،تمرین و پشتکار داشته باشید.در تمامی مسیر های ترقی ،مشکلات و سختی هایی وجود دارد .اما پس از آموزش و کسب تجربه ،اسن مسیر سخت و کمی ترسناک ،به مسیری لذت بخش برایتان تبدیل میگردد .به گونه ای که خودتان مشتاق قدم نهادن در مسیر افزونه نویسی حرفه ای خواهید شد و روز به روز به پیشرفت هایتان افزوده خواهد شد.

کلاس آموزش فتوشاپ

مقالات گوناگون