مجلسه رستورانی

معنی UI چیست؟

هر فردی در مواجه با شخصی در اولین قرار ملاقات نخست جذب ظاهر وی میشود و یا توسط عدم جذابیت وی ،از او فاصله میگیرد.

خوب شاید بپرسید که این موضوع چه ارتباطی به طراحی سایت دارد؟
اولین موردی که در جذب کاربر در سایت مهم است ،ظاهر سایت ای.بنابراین برای طراح سایت چیزی مهمتر از این نیست که بتواند ظاهر سایت را به زیبایی طراحی نماید.
ui مرز باریکی است برای تمام طراحان سایت که نباید در دام آن بیفتند.مرز بین زیبایی و عملکرد صحیح، مرز باریکی است.شما باید هم زیبا باشید ، هم خوش عملکرد و هم دوست داشتنی.
شاید باید زمان زیادی بگذرد تا به شما ثابت شود که وب سایت ها روح دارند و ما طراحان سایت از روح خود در آن می دمیم.
به این پدیده UI گفته میشود.
در این مقاله قصد بررسی معنی و مفهوم UI را داریم.

UI مخفف عبارت User Interface است که در زبان فارسی به معنای رابط کاربری است.رابط کاربری در تمام زوایای زندگی انسان قابل ملاحظه است و به معنای واسطی است که باعث میشود از یک وسیله استفاده نماییم.برای مقال بای ورود به یک اتاق نیاز به یک کلید دارید تا توسط آن بتوانید به هدفتان که ورود به اتاق است برسید.
در دنیای وب و مجازی نیز ،زمانیکه یک طراح ،وبسایت ،برنامه یا اپلیکیشنی را طراحی مینماید ،به منظور اینکه این موارد ،کارایی لازم را داشته باشند باید از یک UI یا رابطه کاربری خوب برخوردار باشد تا کاربر توسط آن بتواند به راحتی با برنامه یا وبسایت کار کند.طراح در این زمان به بررسی چگونگی چیدمان صفحات و کاراکترها د رکنار یکدیگر میپردازد بشکلی که فرد در تعامل با آن دچار مشکل نگردد.

UI در طراحی سایت

در طراحی یک وبسایت اصولا فرایند UI توسط زبان های برنامه نویسی مانند HTML/CSS/JAVASCRIPT و JQUERY صورت میپذیرد.علاوه بر این موارد نرم افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ نیز در این عرصه به شما کمک خواهد نمود.

آموزشگاه جاوا اسکریپت

اما برای اینکه بتوانید طراحی UI اصولی را داشته باشید بهتر است اصولی را رعایت نمایید تا به وسیله آ ها بتوانید به هدف خود که طراحی اصولی UI است برسید.این موارد عبارتند از :
• سادگی:یکی از اصولیترین موارد در طراحی سایت سادگی آن استدر این مورد باید زبان سایت را به زبان کاربر نزدیک نمایید بطوریکه کاربر بتواند به راحتی با سایت ارتباط برقرار کرده و به هدف خود برسد.علاوه بر این تمامی مسیرهایی که به هدف مخاطب میرسد باید بشکلی خلاصه دراید تا کاربر ضمن طی این مراحا کلافه و خسته سایت شما را ترک کند.
• قابلیت دیده شدن:در طراحی اصولی UI باید فرایندی که کاربر را به هدفش میرساند به راحتی در دسترس وی قرار گیرد و کاربر برای پیدا کردن مسیر درست نیازی به گشتن دنبال کلیدهای راهبردی نباشد.بنابراین سعی نمایید موارد مورد نیاز وی را در دید وی قرار دهید.
• ساختار:یک رابط کاربردی اصولی باید هدفدار باشد..بهتر است مواردی که با هم مرتبط هستند را در کنار یکدیگر و موارد غیر مرتبط را جدای از یکدیگر قرار دهید.
• بازخورد: کاربر باید بتواند در زمان استفاده از برنامه یا وب سایت از بازخورد برنامه یا وبسایت مطلع گردد.بعنوان مثال در زمان بروز خطا ،دلیل آن خطا برایش نمایش و وی را برای رفع آن خطا راهنمایی کند.همچنین در صورتیکه وبسایت شما یک درگاه پرداخت انلاین دارد ،مخاطب را از نحوه پرداخت و فرایند پرداخت مطلع سازید و آموزش های مورد نیازش را در سایت و اپلیکیشن قرار دهید.
• تحمل: یک وبسایت و اپلیکیشن با UI مناسب ،تحمل بروز خطا و اشتباهات بالایی دارد بدین صورت که بعنوان مثال اگر در یک سایت ،کاربر خطایی را مرتکب شد بتواند با دکمه Undo به مرحله قبل برود و مرحله مورد خطا را دوباره تکرار نماید.متاسفانه بر برخی از وبسایت ها کاربر با UNDO کردن به صفحه اول منتقل میگردند که موجب ترک کاربر از سایت خواهد شد.

یک طراح UI به چه مواردی نیاز دارد؟

طراح UI با طراح گرافیست متفاوت است .لذا داشتن مهارت در برنامه هایی چون فتوشاپ و ایلاستریتور جزو اصولی ترین مواردی است که یک طراح باید در این زمینه ها آگاهی داشته باشد.علاوه بر این موارد همانطور که در بالاتر نیز ذکر شد آشنایی با مواردی چون HTML/CSS/JAVASCRIPT لازم است و توانایی در کار کردن با فریمورک های React، VueJS و Angular از مواردی است که بهتر است یک طراح با آنها آشنا باشد.
اهمیت UI
بطور حتم هدف از ایجاد یک وبسایت و یا یک برنامه و اپلیکیشن ارتباط و جذب مخاطب است.بنابراین وقتی یک کاربر وارد سایتتان میشود با طاهر آن ارتبط برقرار کرده و این ظاهر باید بگونه ای باشد که کاربر بتواند توسط آن به هدف خود رسیده و سایت شما را ترک نکند.

ui را چگونه فرا بگیریم؟

بدین منظور لازم است تا در آموزشگاه برنامه نویسی شرکت نمایید.پیشنهاد ما برای اولین دوره ای که باید بگذرانید ،دوره HTML و  CSS است.

دوره آموزش طراحی سایت

علاوه بر تمامی این موراد میتانید وب سایتی را بدون کد نویسی و با سیستم مدیریت محتوای وردپرس و یا جوملا طراحی نمایید.بدین منظور میتوانید در کلاس حرفه ای وردپرس شرکت نمایید.

مقالات گوناگون