دکوراسیون داخلی منازل کوچک با طراحی کاربردی

در حال حاضر وضعیت اقتصادی و یا حتی شرایط زندگی کردن اکثر خانواده‌ها به گونه ای است که مجبور میشوند در خانه ها و یا آپارتمانی زندگی کنند که متراژ کوچکی دارد. نحوه دکوراسیون داخلی و مبلمان خانه‌ هایی که کوچک هستند، واقعا مسئله بزرگی است که بیشتر خانواده‌های ایرانی را به خود درگیر کرده است. طراحان داخلی معتقدند که دکوراسیون داخلی منازل کوچک کمی دشوار و سخت است و شما میبایست با کمی صبر و حوصله و تخیل سعی کنید تا از تمامی فضاها بهینه استفاده کنید. ما در این مقاله میخواهیم اصلی ترین و مهم ترین قواعدی که وجود دارد را بررسی کنمی تا شما بتوانید با الهام از این ایده ها دکوری زیبا و کاربردی داشته باشید.

ایده هایی نوین برای دکوراسیون منازل کوچک

۱) رنگ‌های روشن

قبلا در مقاله ای جداگانه در مورد هارمونی رنگ ها در دکوراسیون داخلی صحبت کرده ایم. اما در اینجا قضیه کمی متفاوت تر است. اگر فضای منزلتان کوچک است، پس ما به شما پیشنهادی ویژه ای میکنیم و آن این است که اصلا به سمت رنگ های تیره نروید. زیرا رنگ های تیره محیط داخلی خانه را کوچک و محدود نشان میدهند. به جای رنگ های تیره از رنگ های روشن بهره ببرید. به طور مثال برای مبلمان و یا پرده هایی که تهیه میکنید رنگ های روشن را لحاظ کنید تا محیط داخلی بزرگ تر به نظر برسد. البته میتوانید برای آنکه محیط اتاق یکنواخت نشود در برخی قسمت ها کمی از رنگ تیره هم استفاده کنید اما حتما رنگ غالب را رنگ روشن در نظر بگیرید.

مرحله بعدی برای انتخاب رنگ های محیط رنگ های حنثی هستند. رنگ های خنثی مانند سفید نور را بسیار خوب انعکاس می دهند. همین مسئله میتواند موجب این شود تا دیوار های اتاق ها کمی دورتر به نظر برسد و فضای داخلی بزرگ تر نشان داده شود. علاوه بر رنگ‌هایی مانند رنگ های خنثی و البته سفید می‌توانید برای انتخاب رنگ دیوارها از رنگ‌ هایی مانند نارنجی روشن و صورتی کمرنگ استفاده کنید. برای داشتن ترکیب رنگی جذاب تر میتوانید میتوانید در کنار این رنگ ها از رنگ های مخالفشان نیز استفاده کنید. برای انتخاب رنگ سقف دو رنگ سفید و نخودی رنگ های بسیار مناسب تری هستند تا فضا را دلباز نشان دهند. هر چقدر در انتخاب رنگ ها ساده تر باشید فضا خانه شما دلپذیر تر خواهد بود. برای اتاق کودک هم قوانینی در هنگام انتخاب رنگ وجود دارد که در مقاله رنگ مناسب اتاق کودک آن را بررسی کردیم.

۲) استفاده‌ی بهینه‌ای از دیوارها

شما باید از فضا های خالی دیوارهایتان به بهترین شکل استفاده کنید. قفسه‌های کتاب یا هر قفسه‌ دیگری، لامپ های روشنایی یا هر نوع ایده‌ای که به ذهن‌ شما می‌رسد را می‌توانید روی دیوار های اتاق پیاده کنید.

۴) درب پاکتی

در های ساده و معمولی که زمانی باز و بسته می‌شوند، فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند و این موضوع می‎تواند طرز چیدمان مبلمان شما را قطعا تحت تاثیر قرار دهند و گزینه‌های چیدمان شما را محدود تر از همیشه نمایند. در های پاکتی می‌توانند انتخاب بسیار خوبی برای دکوراسیون خانه‌ ها و منازل کوچک باشند. این در ها فضایی را اشغال نمی‌کنند و به سادگی به سمت داخل دیوار ها می‌لغزند. به این ترتیب نحوه چیدمان وسایل شما دیگر تحت تاثیر در اتاق‌ ها نخواهد بود و شما به راحتی می‌توانید از فضای موجود در اتاق استفاده‌ ای بهینه‌ داشته باشید. اما در مواردی لازم است تا از پارتیشن ها استفاده نمایید. پس برای آشنایی با پارتیشن ها به مقاله انواع پارتیشن مراجعه کنید.