مجلسه رستورانی

تفاوت جی کوئری و جاوا اسکریپت

اگر سر و کارتان با وب باشد بطور حتم با نام جاوااسکریپت و جی کوئری برخورد کرده اید.اما معانی آن ها یست و چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت.

به منظور دانستن تفاوت این دو مورد نخست لازم است تا با معانی آن ها آشنا شویم.

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی است که ارتباط میان سیستم و کاربر را برقرار میکند.شما بواسطه این زبان میتوانید امکانات متنوعی را به سایتتان اضافه نمایید.بعنوان مثال زمانی که نشانگر موس ر ابر روی محلی خاص حرکت میدهید ،کاراکتری خاص دچار تغییر شده و مثلا برگتر میشود و یا به حرکت در می اید.

جی کوئری چیست؟

جی کوئری یک فریم ورک جاوااسکریپت است که در واقع یکی از کتابخانه های جاوا اسکریپت است.که برای سهولت در استفاده از جاوااسکریپت از آن استفاده میکنیم.در دنیای وب امروز ،جی کوئری جایگزین افکت هایی شده است که قبلا توسط فلش ساخته میشدند.

آموزشگاه جاوا اسکریپت

JavaScript یک زبان برنامه نویسی پیجیده است در حالیکه JQuery یکی از کتابخانه های این زبان برنامه نویسی است.
نکته: به منظور یادگیری این زبان نیاز به آموختن زبان htlml.css دارید.بدین منظور میتوانید در کلاس آموزش طراحی سایت شرکت نموده و با مفاهیم پایه طراحی سایت و برنامه نویسی آشنا گردید.
در صورتیکه از جی کوئری برای ایجاد تغییرات در وب استفاده نمایید ،میتوانید بوسیله کمترین دستورات ،تغییرات زیادی را ایجاد نمایید.

آموزشگاه طراحی سایت

بنابراین تفاوت این دو عبارت در نوع عملکردشان است.

در جی کوئری از متد Chaining استفاده میشود.این فرمان برای تک خطی نمودن دستورات استفاده میشود به همین دلیل نیازی نیست که دستورات را بصورت مکرر تکرار نمود و ماژول ها را تکراری نوشت.
در صورتیکه بخواهید تغییراتی اعم از تغییر مختصات وب انجام دهید ،نیاز دارید تا

با دانش برنامه نویسی بشکلی کامل آشنا باشید .حال آنکه در صورتیکه با جیکوئری آشنایی داشته باشید ،به راحتی میتوانید تغییرات زیادی را به راحتی در صفحات وب اعمال نمایید.
جاوا اسکریپت بر روی برخی مرورگرهای قدیمی قابل اجرا نیست .به همین دلیل برخی از برنامه نویسان برای جلوگیری از سو استفاده های احتمالی ،امکان اجرای این گونه از اسکریپت ها را بر روی مرورگر خود لغو میکنند.
طی سال های اخیر به دلیل فراگیر شدن و تمایل برنامه نویسان به کدهای html استفاده از پکیج های فریم ورک جاوااسکریپت با استقبال زیادی مواجه شده است.برخی از این پکیج ها موجب تسهیل انیمیشن ها و برخی دیگر موجب تسهیل در عملیاتی خاص مانند بولد نمودن کاراکترها و … میشوند.اما جی کوئری تمامی این موارد را پشتیبانی میکند و با دانش در این زمینه میتوانید با کمترین دانش تمامی موارد را انجام دهید.
جاوااسکریپت در وقابل جی کوئری کد ها را کامپایل نمیکند.پس در زمان اجرا سرعت پایینی دارد و در نتیجه دیباگ نمودن آن مشکل است.
در برخی از موراد در صورتیکه در جاوا اسکریپت مشکلی رخ دهد ،بدون دریافت اخطار خطا از طریق برنامه به کاربر ،کاربر را از برنامه خارج میکند.
در واقع جی کوئری برای انجام وظایف جاوااسکریپت بوسیله خطوط کمتری بهینه سازی شده است.
در صورت بررسی عملکرد این دو عبارت ،متوجه خواهید شد که جاوااسکریپت برای دسترسی به DOM بسیار سریعتر از JQuery عمل میکند اما کد نویسی آن بسیار پیچیده است و ممکن است که عملکرد برنامه را پایین بیاورد.


مطالب مرتبط :

کلاس حرفه ای وردپرس

دوره آموزش جوملا

مقالات گوناگون