مجلسه رستورانی

آیا میدانید بوت استرپ چیست؟

برای ماندگار نمودن کاربر در هر سایتی باید یک ظاهر قابل قبول از سایت به وی ارائه دهیم تا وی را ترغیب به ماندن در سایت و جستجوی هرچه بیشتر و بیشتر نماییم.اما این موضوع چگونه امکان پذیر است ؟این کار از دو طرق ممکن است .یکی از روش ها صرف وقت بسیار زیاد توسط طراح است تا ظاهری قابل قبول و زیبا ارائه دهد .اما راه دوم استفاده از بوت استرپ است .

بله.یکی از راه های جذاب و محبوب استفاده از بوت استرپ است.

بوت استرپ چیست؟

بوت استرپ یک فریم ورک رایگان و بسیار محبوب بین طراحان سایت است که در سال ۲۰۱۱ توسط توییتر بر پایه زبان های  html, css  و   JavaScript ارائه شد و امکانات جدید و ویژه ای را در اختیار طراح قرار داد.

چه امکاناتی؟

  • یکی از مهمترین ویژگی های بوت استر ویژگی ریسپانسیو و یا واکنش گرا است.بدین معنی که وقتی در دستگاه های مختلف سایت را باز نمودیم ظاهر آن بهم نریزد و طبق برنامه ریزی طراح جایگاه منو ،ستون ريالهدر ،فوتر ،دکمه ها … حفظ شود.

نکته: باید هنگام طراحی قالب یک سایت با ویژگی رسپانسیو، حتما باید در نظر داشت که مثلا وقتی اندازه صفحه نمایش کوچک شد المان های سایت مثل منو یا هر بخش دیگری کجا و چگونه نمایش داده شود.

ویژگی واکنش گرایی یا رسپانسیو

  • بوت استرپ یک سری ابزار و امکانات با جزئیات و ویژگی های آماده مانند button, navigation را در اختیار طراح قرار می­دهد که باعث می­شود سرعت طراحی افزایش یابد.

نمونه ای از طراحی دکمه در بوت استرپ

  • ویژگی مهم دیگر بوت استرپ قابلیت سازگاری با تمام مرورگرها است. پس بدون نگرانی از این امر که ظاهر سایت در مرورگرهای مختلف به هم بریزد، میتوان از این فریم ورک جذاب استفاده کرد.
  • بوت استرپ قابلیت سفارشی سازی دارد. به عبارتی طراح می­تواند با توجه به نیاز و سلیقه خود فریم ورک بوت استرپ را تغییر دهد و بخش هایی را که نیاز ندارد حذف کند.

معایب بوت استرپ چست؟

اگر وضع به حالت امروز پیش رود و طراحان از پلتفرم های آماده استفاده نمایند و در طراحی است هیچ ایده و خلاقیتی بکار نبرند در آینده نزدیک سایت های بسیاری را میابیم که از نظر ظاهر با یکدیگر تفاوتی ندارد. مثلا هدر مشکی  دکمه های آبی و قرمز رنگ و بوردرهای یک پیکسلی خاکستری همگی نشان دهنده استفاده از بوت استرپ با ویژگی های پیش فرض است.

بنابراین اگر میخواهیم از بوت استرپ در راستای افزایش کیفیت و کارایی سایت استفاده کنیم باید از امکانات این فریم ورک قدرتمند خلاقانه استفاده کنیم و ویژگی های پیش فرض را تغییر دهیم تا از یکنواختی ساختار سایت های مختلف جلدگیری کنیم.

اما پس از آشنایی با فریمورک بوت استرپ ،نجوه استفاده از آن را باید فراگیرید.

چه پیش نیازهایی برای استفاده از بوت استرپ لازم است؟

به طور کلی یادگیری کار کردن با فریم ورک بوت استرپ وقتی امکان پذیر است که شما آشنایی کامل با زبان HTML/CSS  و جاوااسکریپت داشته باشید. در غیر این صورت شاید بتوانید کلیات استفاده از این فریم ورک رابفهمید اما برای اینکه بتوانید ایده های خود را عملی کنید، حتما باید این پیش نیاز ها را بدانید.


مطالب مرتبط :

آموزشگاه جاوا اسکریپت

کلاس حرفه ای وردپرس

آموزشگاه جوملا

آموزشگاه برنامه نویسی

آموزشگاه html

مقالات گوناگون